Ο Σύλλογος Εργαζομένων και Συνεργατών της ΕΔΥΤΕ ΑΕ με την από 23.11.2020 απόφαση της Γενικής του Συνέλευσης στηρίζει τη γενική απεργία της ΑΔΕΔΥ και συνδικάτων ερευνητικών και τεχνολογικών φορέων (ΠΟΣΕΕΙΙΔ), που έχει προκηρυχθεί για την Πέμπτη 26 Νοεμβρίου 2020, ζητώντας από την Κυβέρνηση την ουσιαστική ενίσχυση του δημόσιου συστήματος υγείας και την απόσυρση του νομοσχεδίου του Υπουργού Εργασίας κ. Βρούτση, που στοχεύει εν μέσω πανδημίας μεταξύ άλλων στην καθιέρωση του 10ωρου εργασίας και στην υπονόμευση της συνδικαλιστικής δράσης.

Η ΓΣ του Συλλόγου αποφάσισε αποχή από την εργασία την Πέμπτη 26 Νοεμβρίου. Οι συμμετέχοντες/ουσες θα επωμιστούν τις νόμιμες συνέπειες της αποχής τους.

Εφόσον κριθεί αναγκαίο, ο Σύλλογος κατόπιν αιτήματος της Διοίκησης θα υποδείξει το αναγκαίο προσωπικό ασφαλείας.

Αθήνα, 23.11.2020